امروز: دوشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | برابر با: الإثنين 20 ذو القعدة 1445 | 2024-05-27
کد خبر: 4687 |
تاریخ انتشار : 02 می 2024 - 10:43 | ارسال توسط :
30 بازدید
0
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

[ad_1] خبرگزاری نیلگون، گروه سیاست – رامین عبدالله‌شاهی: «آزادی بیان» و «حقوق بشر» واژگانی زیبا هستند که هر وقت لازم باشد چون گلی زیر پای دولتمردان ریاکار آمریکا لگد مال می‌شوند. آزادی بیان و حقوق بشر دستاویزی است برای تسلط قدرت‌های استعماری بر کشورهای دیگر که به بهانه آن، تبلیغ و تحریم و کشورگشایی می‌کند، […]

[ad_1]

خبرگزاری نیلگون، گروه سیاست – رامین عبدالله‌شاهی: «آزادی بیان» و «حقوق بشر» واژگانی زیبا هستند که هر وقت لازم باشد چون گلی زیر پای دولتمردان ریاکار آمریکا لگد مال می‌شوند.

آزادی بیان و حقوق بشر دستاویزی است برای تسلط قدرت‌های استعماری بر کشورهای دیگر که به بهانه آن، تبلیغ و تحریم و کشورگشایی می‌کند، اما هر زمان که لازم باشد و منافع و خطوط قرمزش اجازه دهد خود به آن و موازین اعلام شده اش بی توجه می‌ماند.

در واقع بیداری وجدان‌های آگاه و فرهیخته در آمریکا آن هم پس از مشاهده هشت ماه جنایت در غزه موجب ظهور جنبش عظیم دانشجویی در دانشگاه‌های این کشور شد و نقاب‌های تزویر ساکنان کنگره و کاخ سفید را کنار زد؛ خشونت پلیس در آمریکا خلاصه آمریکای بدون روتوش است که این روزها برای سرکوب جنبش دانشجویی به عنوان بخش فرهیخته جامعه خود اعمال می‌شود. دانشجویان و اساتیدی که پس از حدود هشت ماه از جنگ خونین غزه، مخالف نسل کشی در غزه و ارسال کمک‌های دولت آمریکا به رژیم صهیونیستی هستند؛ آنان بدون آنکه از شعارهای تند و رادیکالی استفاده کنند صرفاً در بخش‌هایی از دانشگاه‌های خود تحصن کردند و یک اعتراض مسالمت آمیز را سر دادند اما شاهد دستگیری و کشیده شدن بر روی آسفالت گذرگاه‌ها هستند.

دولت آمریکا به بهانه مخدوش شدن مسیر تردد دیگران با این دانشجوها و چادرهای آنان برخورد کرده است، در حالی که آنان صرفاً در گوشه‌ای آرام تحصن کردند و مانع عبور و مرور سایرین نشدند. این در حالی است که این سوال مطرح می‌شود اگر این جنبش در حمایت از رژیم صهیونیستی بود آیا باز اینگونه با آن برخورد می‌شد؟ این برخوردهای دوگانه و استانداردهای دوگانه‌ای که در کشور آمریکا مطرح است صرفاً بخشی از واقعیت‌های آنان است.

دانشجوهای آمریکایی در معرض سرکوب سازمان‌یافته هستند

مصطفی معین وزیر علوم در دولت اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به سرکوب خشن جنبش دانشجویی در آمریکا توسط نیروهای نظامی و امنیتی این کشور، با بیان اینکه ️دانشگاه در کنار رسانه، سینما، اقتصاد و ساختار حکومت، از جمله نهادهای تحت نفوذ صهیونیست‌ها در آمریکا است اظهار کرد: تداوم اعتراض‌های دانشجویی توسط جوانان و دانشجویان آزاده آمریکایی از ملیت‌های مختلف -از جمله جهان سوم- علیه جنایات رژیم صهیونیستی، می‌تواند تأثیر زیادی بر افکار عمومی جامعه آمریکا بگذارد.

استاد پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اعتراض‌ها در آمریکا حتی می‌تواند امنیت گروه‌های یهودی افراطی را در معرض خطر قرار بدهد، افزود: البته از طرف دیگر این اعتراض‌ها موجب شده تا دانشجوها، استادها و حتی مدیران دانشگاه‌ها به صورت سازمان‌یافته در معرض سرکوب و یا فشارهای سیاسی قرار بگیرند.

قوانین آمریکا دست پلیس را برای برخورد با معترضین باز گذاشته است

صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به برخورد خشن پلیس آمریکا با دانشجویان معترض به نسل‌کُشی رژیم صهیونیستی در غزه، اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای منافع ملی خود عرصه‌ای را تعریف کرده‌اند و در این عرصه، رژیم صهیونیستی جایگاه ویژه دارد؛ لذا امنیت رژیم صهیونیستی، جز امنیت و منافع ملی آمریکا تعریف شده است.

استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: آمریکایی‌ها نسبت به امنیت و منافع ملی‌شان، با هیچ کسی تعارف ندارند و حتی از آسیب‌زدن به معترضین ابا نمی‌کنند؛ در این راه حتی قوانین دست دولت آمریکا را باز گذاشته است؛ یعنی اینگونه نیست که اگر پلیس آمریکا دانشجویی را بازداشت کرد، آن پلیس مواخذه شده یا تحت فشار قرار بگیرد.

کارآمدی نظام رسانه‌ای آمریکا از دست رفته است

علی انتظاری رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به حضور گسترده نیروهای نظامی آمریکا در دانشگاه‌های این کشور برای سرکوب اعتراضات در حمایت از مردم فلسطین اظهار کرد: آمریکا دارای یک «نظام رسانه‌ای» است که در دوره‌ای بسیار دقیق و حساس عمل می‌کرد و هیچ شبهه‌ای را بی‌پاسخ باقی نمی‌گذاشت اما در حال حاضر کارآمدی این نظام را از دست داده است.

وی با بیان اینکه این اعتراضات قابل پیش‌بینی بود، ادامه داد: در حال حاضر شرایطی به وجود آمده که دولت آمریکا از نظر رسانه‌ای دچار شکست شده که این موضوع، مهم‌تر از اتفاقات دیگر است.

برخوردهای خشن علیه دانشجویان ریشه در هراس دولت‌مردان آمریکا دارد

هادی برهانی استاد دانشگاه مطالعات فلسطین دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویی در آمریکا علیه نسل‌کُشی در غزه اظهار کرد: برخوردهای محدودکننده و خشن پلیس آمریکا علیه دانشجویان که در حمایت از مردم فلسطین دست به برگزاری تجمع‌های اعتراضی زده‌اند، ریشه در هراس دولت‌مردان آمریکا بابت حمایت از رژیم صهیونیستی دارد.

وی ادامه داد: حمایت از رژیم صهیونیستی در آمریکا و کشورهای غربی، بر اساس دروغ بنا شده که در جریان جنگ غزه، بسیاری از این دروغ‌ها افشا شده است.

چنین وسعتی از اعتراضات دانشگاهی را در طول تاریخ آمریکا سراغ نداریم

سیداحمد معتمدی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت اصلاحات، در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به سرکوب گسترده جنبش دانشجویی ضد صهیونیستی در آمریکا توسط پلیس این کشور اظهار کرد: در طول تاریخ آمریکا چنین وسعتی از اعتراضات دانشگاهی را سراغ نداریم؛ اینکه این اعتراضات در سطح وسیعی آغاز شده، حرکت بسیار مثبتی برای حل‌شدن مسائل مربوط به غزه است.

وی ادامه داد: فجایع رخ‌داده در غزه توسط رژیم اسرائیل به قدری آشکار است که موجب عکس‌العمل دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌های آمریکا شده است.

اعتراضات دانشجویی در آمریکا نشان داد که وجدان‌های بشری در دنیا بیدار است

نجفقلی حبیبی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در دوره دولت اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به سرکوب گسترده جنبش دانشجویی ضد صهیونیستی در آمریکا توسط پلیس این کشور اظهار کرد: پلیس آمریکا مطابق سیاست‌های دولت آمریکا عمل می‌کند و صرفاً تابع و مجری است.

حبیبی با بیان اینکه ادعای آزادی‌خواهی در آمریکا عملاً با سرکوب معترض‌ها در دانشگاه‌های این کشور، زیر سوال رفته است گفت: این اعتراضات دانشجویی نشان داد که وجدان‌های بشری در دنیا هنوز بیدار هستند و نسبت به جنایاتی که در غزه انجام می‌شود، اعتراض دارند.

دانشجوهای معترض آقازاده‌های آمریکا هستند

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویی در آمریکا علیه نسل کُشی در غزه اظهار داشت: این اعتراض‌ها به دو دلیل انجام می‌شود؛ یکی بحث نسل‌کُشی در غزه است و دیگری مربوط به نسبت میان این دانشگاه‌ها با دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر تأمین تسلیحات نظامی است.

وی با بیان به اینکه دانشجویان دانشگاه هاروارد و کلمبیا نماینده اکثریت جوانان آمریکایی هستند، افزود: بسیاری از والدین دانشجویان معترض، درون حکومت آمریکا مشغول هستند و در واقع این دانشجوها، آقازاده‌های آمریکا هستند.

ورود پلیس آمریکا به دانشگاه‌ها فاجعه است

عمادالدین باقی نویسنده و فعال سیاسی و حقوق بشری اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، گفت: آنچه در آمریکا اتفاق افتاد و برای خود من خیلی عجیب بود، همین ورود پلیس با یونیفرم به دانشگاه بود که استاد دانشگاه و رئیس دپارتمان را بازداشت می‌کند که این چیزی است که تا دیروز همه فکر می‌کردند در کشور جهان سوم چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد اما الان شما می‌بینید در آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی، در خصوص حمایت از اسرائیل تا جایی پیش می‌روند که از جهان سومی‌ها نیز بدتر رفتار می‌کنند.

وی افزود: بنابراین با همین منطق، طبیعتاً شکستن حریم دانشگاه توسط نیروهای امنیتی و پلیس آمریکا را محکوم می‌کنیم و ذره‌ای تردید به خودمان راه نمی‌دهیم؛ چون اتفاقی که آنجا افتاده است و نیروی پلیس وارد دانشگاه می‌شود و دانشجویان را بازداشت می‌کند، یک فاجعه، شکستن و پایمال‌کردن قداست دانشگاه است.

شعارهای حقوق بشری آمریکایی‌ها دروغ است

حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به سرکوب خشن جنبش دانشجویی در آمریکا توسط نیروهای نظامی و امنیتی این کشور، اظهار کرد: علی رغم آنکه برخی کشورهای غربی مانند آمریکا شعار حقوق بشر سر می‌دهند و خودشان را مدافع دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان می‌دانند، اما مشخص شد که تمام این شعارها دروغ است.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: الان کاملاً معلوم شد که مقامات کشورهایی مانند آمریکا درباره حقوق بشر فقط لفاظی می‌کنند و در عمل به مسائلی چون در نظر گرفتن حق آزادی بیان برای دانشجویان و اساتید اعتقاد ندارند.

خشونت علیه دانشجویان ذات اصلی آمریکا را نشان داد

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، با اشاره به اعتراضات دانشجویان آمریکا در محکومیت رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم غزه، اظهار کرد: شعار آزادی بیان در غرب دروغی بیش نیست و این کارها نشانگر ذات اصلی آمریکا است و نشان می‌دهد که شعارهای مقامات آمریکا مبنی بر اینکه در این کشور آزادی بیان وجود دارد و مخالفان آنان هم می‌توانند آزادانه اعتراض خود را مطرح کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز در سطح دنیا می‌بینیم که دانشجویان کشورهای غربی در حال طرح مطالبه علیه مقامات کشورهای خود هستند. موج اعتراضات دانشجویان علیه رژیم غاصب صهیونیستی و حامیانش چون آمریکا روز به روز بیشتر در دنیا فراگیر خواهد شد و روزی می‌رسد که بسیاری از این افراد دیکتاتور در خانه‌های خودشان مجازات می‌شوند و حتی زنان و فرزندانشان هم علیه آنان قیام خواهند کرد.

خشونت علیه دانشجویان غربی مانع حق‌طلبی آنان نمی‌شود

«ابوالفضل عمویی» در گفت‌وگو با خبرنگار نیلگون، ضمن محکومیت برخورد خشن پلیس آمریکا با تجمع‌های دانشجویی و اساتید دانشگاه در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، اظهار کرد: امروز دانشجویان جهان با فطرت پاکی که دارند، سلاحی از آزادی‌خواهی را در جهان برای مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی منتشر می‌کنند.

وی افزود: این ظلمی که پیوسته بر مردم غزه رخ می‌دهد، دل همه افرادی را که وابستگی به قدرت و نفوذ صهیونیست‌ها ندارند، به درد آورده است و بخشی از اعتراضات در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی را از زبان آزادترین اقشار جامعه غربی یعنی دانشجویان می‌شنویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسأله مهم‌تر این است که واکنشی که حاکمیت‌ها در آمریکا و سایر کشورهای غربی با خشونت علیه این دانشجویان بروز می‌دهند، آن‌ها را در اراده خودشان برای مقابله با حامیان صهیونیست‌ها مستحکم‌تر کرده و حتماً این خشونت‌ها نمی‌تواند مانعی برای فطرت‌های پاکی باشد که دغدغه مقابله با ظلم را دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این روزها یک صحنه روشنی از مطالبه جهانی برای حقوق بشر عیان شده و در عین حال صحنه روشنی از فشار قدرتمندان و زورمداران برای مقابله با این حق‌طلبی دیده می‌شود، اما این خشونت‌ها راه به جایی نمی‌بَرد.

[ad_2]

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطخبرگزاری نیلگون نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید