امروز: پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الخميس 4 ربيع أول 1444 | 2022-09-29
کد خبر: 5839 |
تاریخ انتشار : 15 آگوست 2022 - 16:58 | ارسال توسط :
19 بازدید
0
1
ارسال به دوستان
پ

شما در نهایت شروع به مراجعه به یک روان‌شناس کرده‌اید و این را بررسی کرده‌اید که آیا آن‌ها شاخصه‌های خوب را در مهارت خود دارند یا خیر. اما، حتی پس از اطمینان از آن، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید روان‌شناسی که ملاقات می‌کنید، روان‌شناس خوبی است؟ اکنون حتماً از خود می‌پرسید چه […]

شما در نهایت شروع به مراجعه به یک روان‌شناس کرده‌اید و این را بررسی کرده‌اید که آیا آن‌ها شاخصه‌های خوب را در مهارت خود دارند یا خیر. اما، حتی پس از اطمینان از آن، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید روان‌شناسی که ملاقات می‌کنید، روان‌شناس خوبی است؟ اکنون حتماً از خود می‌پرسید چه شاخصه‌هایی فرد را به عنوان یک روان‌شناس خوب مشخص می‌کند؟ می‌توانید این مقاله را بخوانید تا متوجه جواب این سوال شوید.

 

۱. مطمئن شدن از احساس راحتی شما

این طبیعی است که در چند جلسه‌ اول درمان، احساس خجالت، پریشانی یا عدم اطمینان از آنچه که باید بگویید داشته باشید. یک روان‌شناس خوب زمان لازم را صرف می‌کند تا رابطه نزدیکی ایجاد کند که از راحتی شما مطمئن شود و به زودی حس آزادی پیدا می‌کنید تا آنچه را که در ذهنتان است به اشتراگ بگذارید.

 

۲. مهارت گوش دادن فعال

یکی از شاخصه‌های مهم در یک روان‌شناس خوب این است که آن‌ها در گوش دادن فعال مشارکت می‌کنند، این روشی ساختاریافته از گوش دادن و واکنش دادن به فردی که صحبت می‌کند، تمرکز توجه بر او و تعلیق چارچوب مرجع و قضاوت برای توجه کامل به مراجعه کننده است. همچنین مستلزم آن است که روان‌شناس زبان بدنی که استفاده می‌کند و همچنین لحن، سرعت و زیر و بم بودن صدا را در نظر بگیرد. از مزایای گوش دادن فعال می‌توان به هدایت مراجعه کننده برای صحبت کردن، جلوگیری از سوءتفاهم، حل کردن اختلاف و ایجاد اعتماد اشاره کرد. این مهارت شامل استفاده از تکنیک‌هایی مانند بازنویسی، تفکر عمیق، پرسیدن سؤال و جمع بندی است.

 

۳. بی‌طرفانه، بدون قضاوت و روشن فکر بودن

یک روان‌شناس با افرادی از پیشینه‌های فرهنگی و نظام‌های ارزشی مختلف سر و کار دارد. یک روان‌شناس خوب عاری از ایده‌های ثابت یا از پیش تعیین شده است. آن‌ها از باورها و نظام‌های ارزشی خود آگاه هستند اما می‌توانند از آن‌ها در مراجعه کنندگان نیز قدردانی کنند. آن‌ها مراجعه کنندگان خود را مجبور به پیروی از یک ایدئولوژی خاص نمی‌کنند بلکه به فردیتشان احترام می‌گذارند و درک می‌کنند. برای مثال در یک محیط پزشکی قانونی، روان‌شناس نباید به جرم نگاه کند و قضاوت کند بلکه باید فرد را درک کند.

 

۴. سؤال پرسیدن

یک روان‌شناس نصیحت نمی‌کند یا نظر نمی‌دهد. بلکه با دقت گوش می‌کند و از طریق استفاده از سؤالات سعی می‌کند مراجعه کننده را تشویق کند تا در بیان خود، از عمق بیشتر و آگاهی شخصی برای درک و بینش عمیق‌تر استفاده کند. با این حال، آن‌ها مطمئن می‌شوند سؤال‌هایی که جهت بررسی پرسیده می‌شوند، برای مراجعه کننده طاقت فرسا نباشند.

 

۵. همدل بودن

یک روان‌شناس خوب با مراجعه کننده همدلی می‌کند، یعنی آن‌ها می‌توانند عمیقاً احساسات مراجعه کننده را درک یا تصور کنند. همدلی به جای احساس تأسف برای یک شخص (همدردی) ، به معنای احساس کردن با یک شخص است. روان‌شناس دقیقاً احساسات و معانی شخصی که مراجعه کننده تجربه می‌کند را حس می‌کند و این درک را به طور مؤثر بیان می‌کند.

 

۶. حفظ محرمانه بودن

محرمانه بودن یکی از مهمترین الزامات درمان است. بنابراین هرگز توسط یک روان‌شناس خوب نقض نمی‌شود، مگر چند موارد استثنایی وجود داشته باشد، مثلاً مراجعه کننده به عنوان یک آسیب برای خود یا دیگران محسوب شود یا یک موضوع قانونی وجود داشته باشد و غیره. آنچه در مطب روان‌شناس می‌گویید در آنجا باقی خواهد ماند.

 

۷. با اطلاعات جدید روان‌شناسی همراه بودن و انجام دادن تحقیقات

روان‌شناسی رشته‌ای است که همیشه در حال تحول است. یک روان‌شناس خوب هیچ‌وقت در رویکرد خود انعطاف‌ناپذیر نیست و دانش خود را به روز نگه می‌دارد و در صورت نیاز از آن برای بهبود مراجعه کنندگان استفاده می‌کند.

 

۸. خودآگاهی

برای یک روان‌شناس، این مهم است که به طور عینی احساسات، نقاط قوت و محدودیت‌های خود را بشناسد و آن‌ها را بپذیرد. این امر باعث می‌شود که آن‌ها در حین مداخلات درمانی احساس قدرت کنند. آن‌ها می‌توانند عواملی که برایشان استرس زا است را شناسایی کنند و از اطلاعات به منظور ایجاد مکانسیم‌های مقابله‌ای مؤثر برای خود استفاده کنند.

 

۹. دادن تکالیف خوب

«۹۰ درصد کار در خارج از مطب روان‌شناس اتفاق می‌افتد.» پس یک روان‌شناس خوب تکالیف، برگه‌های مختص به عملکرد و تکنیک‌های مقابله‌ای قابل انجامی را ارائه می‌کند تا مراجعه کننده آن‌ها را امتحان کند. نه تنها این، بلکه روان‌شناس پیشرفت روند شما را بررسی می‌کند تا از یادگیری و پس از آن از بهبود شما اطمینان حاصل کند.

 

۱۰. تلاش نکردن برای دوستی

«روان‌شناس شما نمی‌تواند یک دوست باشد. یک دوست نمی‌تواند روان‌شناس شما باشد. همینطور یک روان‌شناس که دوست شما است نمی‌تواند روان‌شناس شما باشد.» داشتن هر اتحاد دیگری (به جز اتحاد درمانی) یک رابطه دوگانه ایجاد می‌کند، چیزی که در درمان غیراخلاقی است. همچنین مشکلات متعددی در روند درمانی ایجاد خواهد کرد.

در درمان، این بسیار رایج است که نسبت به روان‌شناس خود، احساسات عاشقانه ایجاد شود (اصطلاح انتقال) . در صورت بروز چنین موقعیتی، این به روان‌شناس شما بستگی دارد که درباره‌ی احساساتتان صحبت کند و مرز‌ها را حفظ کند. اگر روان‌شناس از احساسات شما سوءاستفاده کند یا به هر طریقی عمل متقابل را در احساسات انجام دهد (انتقال متقابل) ، به معنی نقض آشکار هنجارهای اخلاقی می‌باشد.

 

۱۱. به یاد آوردن صحبت‌های شما در جلسات قبلی

از جمله شاخصه‌های مهم یک روان‌شناس خوب، به یاد داشتن مطالب مطرح شده در جلسات قبلی است. با توجه به مهارت‌های گوش دادن فعال و یادداشت برداری از فرآیند، یک روان‌شناس خوب می‌تواند به خاطر بیاورد که صحبت شما کجا تمام شده است و جزئیات جلسات را پیگیری کند.

 

۱۲. محیط کار روان‌شناس

درمان را نمی‌توان و (نباید) در مکان‌های عمومی مثل کافه‌ها، باغ‌ها، سواحل و غیره انجام داد و فقط باید در مطب روان‌شناس انجام شود. نیازی نیست که مطب دارای مبلمان یا دکور گران قیمتی باشد. یک اتاق تمیز و راحت که محیطی امن، عاری از مزاحمت‌های خارجی و خطر آسیب رساندن به حریم خصوصی را فراهم می‌کند، به خوبی مناسب است.

 

۱۳. کمک گرفتن برای حمایت خودشان

یک روان‌شناس خوب نیازهای خود را می‌شناسد و سلامت روان و رفاه عاطفی خود را نیز مدیریت می‌کند. پس روان‌شناس شما نیز می‌تواند به یک روان‌شناس مراجعه کند. به علاوه، این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا متوجه شوند چه احساسی دارد که جای مراجعه کننده باشند.

 

۱۴. ختم جلسات درمان

پایان جلسات درمانی ممکن است برای برای برخی از مراجعین سخت باشد. یک روان‌شناس خوب به طور مؤثر به خاتمه درمان نزدیک می‌شود. آن‌ها ناامیدی، محدودیت‌ها و جنبه‌های ناموفق درمان را شناسایی می‌کنند و در مورد امکان درمان در آینده بحث می‌کنند و جلسات را مرور می‌کنند و از آن‌ها بازخورد می‌گیرند.

 

نتیجه

صلاحیت‌های متخصصان سلامت روان بالاترین و بیشترین نیاز است اما آن‌ها هنوز کافی نیستند. شاخصه‌های یک روان‌شناس خوب که در بالا ذکر شد همه ضروری هستند. ما واقعاً امیدواریم که تمام این ویژگی‌ها در روان‌شناس شما وجود داشته باشد و از این طریق به این نتیجه برسید که روان‌شناسی که ملاقات می‌کنید یک روان‌شناس خوب است.

منبع:

What are the qualities of a good therapist?

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطخبرگزاری نیلگون در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید