امروز: پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | برابر با: الخميس 10 شوال 1445 | 2024-04-18
کد خبر: 3138 |
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۳ | ارسال توسط :
134 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «جوابیه توجیهات ایرانخودرو درباره گرانفروشی دنا پلاس» عنوان کردند که پیرو پویش‌های ثبت شده در موضوع قیمت دنا پلاس شرکت ایران خودرو پاسخ داده است که «محصول پایه برای محاسبه قیمت این خودرو با کد کلاس ۷۰۳۲۳، خودروی دنا پلاس […]


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «جوابیه توجیهات ایرانخودرو درباره گرانفروشی دنا پلاس» عنوان کردند که پیرو پویش‌های ثبت شده در موضوع قیمت دنا پلاس شرکت ایران خودرو پاسخ داده است که «محصول پایه برای محاسبه قیمت این خودرو با کد کلاس ۷۰۳۲۳، خودروی دنا پلاس دستی توربو با کد کلاس ۷۰۴۰۸ است که بر اساس ابلاغیه شورای رقابت باید مبلغ ۴۳۸,۶۱۳,۹۴۳ ریال از قیمت خودروی پایه کسر شود و پس از اضافه شدن متعلقات قانونی شامل بیمه، مالیات و عوارض متعلقه، قیمت نهایی مصرف کننده محصول دنا پلاس جدید رقم ۴,۱۰۰,۰۱۲.۴۸۴ ریال خواهد شد».اما نکته قابل توجه این است با مراجعه به تارنمای شرکت ایران خودرو و مشاهده محصول دنا پلاس، با دسته بندی زیر مواجه می‌شویم:

۱. دنا پلاس
۲. دنا پلاس توربو شارژ
۳. دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک
۴. دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک جوانان

پس با کنار گذاشتن دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک جوانان به طور کلی با یک دسته بندی ۳گانه ساده مواجه هستیم:
الف) دنا پلاس با کد پایه ۷۰۳ که شامل کد کلاس های ۷۰۳۰۱ تا ۷۰۳۲۳ است.
ب) دنا پلاس توربو شارژ با کد پایه ۷۰۴ که شامل کد کلاس های ۷۰۴۰۱ تا ۷۰۴۱۰ است.
ج) دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک با کد پایه ۷۰۷ که شامل کد کلاس های ۷۰۷۰۲ و ۷۰۷۱۰ است.

حال به مصوبه ۵۷۴ شورای رقابت به تاریخ ۱۶خرداد ۱۴۰۲ نگاهی می اندازیم: در این مصوبه ۳ مدل خودروی دنا پلاس برای اصلاح قیمت عنوان شده است که به قرار زیر هستند:
۱. دنا پلاس رینگ فولادی و اکسل کاسه ای کاهش تقریبا ۴۸میلیون تومان
۲. دنا پلاس توربو شارژ ۶سرعته افزایش تقریبا ۱۸میلیون تومان
۳. دنا پلاس توربو شارژ جوانان افزایش تقریبا ۴۶میلیون تومان

سپس به مصوبه پیشین شواری رقابت به تاریخ ۱۲ فروردین مراجعه می کنیم تا قیمت های پایه برای این افزایش کاهش ها روشن شوند:
۱. دنا پلاس تقریبا ۲۸۱میلیون تومان
۲. دنا پلاس توربو شارژ تقریبا ۳۹۱ میلیون تومان
۳. دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک تقریبا ۴۵۷ میلیون تومان

این در حالی است که شرکت ایران خودرو اظهار داشته که محصول پایه برای کاهش و افزایش قیمت در دو مورد اول یعنی دنا پلاس (معمولی) و دنا پلاس توربو شارژ خودروی دنا پلاس توربو شارژ است که در ۱۲ فروردین به قیمت ۳۹۱ میلیون تومان اعلام شده بود. ولی محصول پایه برای مورد سوم را که با نام جوانان ارائه شده است، دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک به قیمت ۴۵۷ میلیون تومان قرار می‌دهد و به قیمت آن ۴۶ میلیون تومان می افزاید.

مورد قابل توجه این است که در محصول پایه ، در مدل پیشینِ اعلامیِ شورای رقابت که ۷۰۳۱۷ بوده است امکاناتی نظیر رینگ آلومینومی، ترمز عقب دیسکی، کیسه هوای چهار نفره و … وجود داشته است که گویا شورای  رقابت با توجه به اینکه در مدل تحویلی کنونی با کد ۷۰۳۲۳ اثری از این امکانات نیست و رینگ آلومینومی به رینگ فولادی، ترمز عقب دیسکی به اکسل کاسه ای، چهار کیسه هوا به دو کیسه هوا و … تغییر و تقلیل یافته است؛ تصمیم به کاهش قیمت حدود ۴۴میلیون تومانی گرفته است.

همچنین بخوانید  تداوم ورود پول حقیقی به بورس/ برخی نمادها کماکان با سقف نرخ های سال 99 فاصله دارند

ادعای شرکت ایران خودرو این است که محصول پایه را باید، دنا پلاس توربو شارژ قرار داد نه دنا پلاس معمولی، اما با لحاظ دسته بندی سه گانه شورای  رقابت در مصوبات ۱۲فروردین و ۱۶خرداد، روشن می‌شود که محصول پایه، باید دنا پلاس معمولی باشد که نه توربو شارژ است و نه دنده اتوماتیک. اگر چنین است که شرکت ایران خودرو اعلام می‌کند، چرا محصول پایه در افزایش ۴۶میلیونی را خود دنا پلاس توربو شارژ دنده اتوماتیک که ۴۵۷میلیون تومان بود قرار می‌دهد و نه دنا پلاس توربو شارژ دنده دستی که ۳۹۱میلیون تومان بوده است ولی برای دنا پلاس معمولی که نه توربو شارژ است و نه دنده اتوماتیک، محصول پایه را دنا پلاس توربو شارژ قرار میدهد.

برخی خریدارانِ اظهار می دارند که مشکلی با این افزایش قیمت ندارند ولی به شرط اینکه خودروی تحویلی دنا پلاس توربو شارژ باشد و نه دنا پلاس معمولی و صرفا هزینه فولادی شدن رینگ آلومینومی، اکسل کاسه ای شدن ترمز دیسکی عقب و… کسر شود. یعنی آپشن توربو شارژ بودن موتور را اگر قرار است خودروی تحویلی با موتور معمولی باشد، کسر کنند.

جالب تر این است که در نسخه انگلیسی تارنمای ایران خودرو نیز با یک تقسیم بندی دو گانه روبرو هستیم یعنی تقسیم دنا پلاس به « DENA و DENA ATTC » که به این معنا است که محصول پایه برای دنا پلاس معمولی، نمی‌تواند دنا پلاس توربو شارژ باشد، بلکه باید محصول پایه در دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک نیز خود دنا پلاس توربو شارژ باشد.

گویا شرکت ایران خودرو روش را چنین قرار می‌دهد که  پر آپشن ترین محصول، محصول پایه باشد و کم شدن آپشن ها (رینگ فولادی، ترمز اکسل کاسه ای، صرفا دو کیسه هوا) از آن، به عنوان قیمت محصول تحویلی ملاحظه شود. این، به خودیِ خود منطقی است ولی چرا هزینه آپشن های دیگر مدل پایه ۷۰۴ کسر نشده است؟! آپشن هایی مانند:
الف) توربو شارژ نبودن موتور (که در دنا پلاس تحویلی۷۰۳۲۳، موتور EF7 معمولی است)
ب) ۶دنده نبودن ( که در دنا پلاس تحویلی۷۰۳۲۳، صرفا ۵دنده است).
ج) فرمان برقی نبودن (که در دنا پلاس تحویلی۷۰۳۲۳، صرفا فرمان هیدرولیک است).
د) رینگ ۱۶ اینچ آلومینومی نبودن (که در دنا پلاس تحویلی۷۰۳۲۳، ۱۵ اینچ فولادی است).
هـ) سانروف نبودن
و …
نتیجه آنکه شورای رقابت با لحاظ محصول قبلی کد محصول ۷۰۳ یعنی کد کلاس ۷۰۳۱۷ که رینگ آلومینومی، ترمز دیسک عقب، ۴کیسه هوا، و … را برای قیمت گذاری قبلی لحاظ کرده بود و در تاریخ ۱۲فروردین، قیمت آن را تقریبا ۲۸۱میلیون تومان اعلام کرده بود که با توجه به حذف این امکانات از کد کلاس ۷۰۳۲۳ و تبدیل به رینگ فولادی، ترمز اکسل کاسه ای، ۲ کیسه هوا و… کسر قیمت تقریبا ۴۴ میلیون تومانی را انجام داده است که با کسر آن، قیمت محصول به تقریبا ۲۳۷میلیون تومان  باید کاهش یابد.

همچنین بخوانید  اعتراضات فرانسوی‌ها به اصلاحات ماکرون در روز کارگر

لذا به طوری کلی با لحاظ سایر هزینه های قانونی مانند مالیات، قیمت تمام شده دنا پلاس کد کلاس۷۰۳۱۷ برای خریداران در تاریخ ۱۲فروردین حدودا ۳۳۰ میلیون تومان می‌شد که با توجه به کاهش امکانات در کد کلاس ۷۰۳۲۳ و کسر این کاهش امکانات توسط شواری رقابت در تاریخ ۱۶خرداد، قیمت تمام شده برای خریداران باید تقریبا ۲۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود.

لازم به تذکر است که مدارک این تخلف از تارنمای شرکت ایران خودرو فیلم برداری و عکس برداری شده اند و نسخه چاپی آنها نیز از این تارنما تهیه شده اند و در صورت عدم اصلاح قیمت، قطعا مبنا و مستند شکایت از شرکت فوق الذکر نزد قوه قضاییه قرار خواهند گرفت و اعمال تغییرات در آن محتویات مفید فایده برای آن شرکت نخواهد بود.

به گزارش فارس، درخواست خریداران دناپلاس در خصوص اصلاح قیمت دناپلاس در روزهای گذشته در دستور کار خبرگزاری فارس بوده و این موضوع از مسئولان مربوطه پیگیری شده است و با توجه به پیگیری‌های انجام شده و مطالبات مردمی روز گذشته شورای رقابت جلسه‌ای تشکیل داد که در رابطه به نتایج جلسه مذکور سپهر دادجوی توکلی به خبرنگار فارس، گفت: در راستای عمل به وظایف شورای رقابت و بحث نظارت و بررسی نحوه اعمال دستورالعمل‌ها و مصوباتش، روز یکشنبه ۲۸ خرداد  در کارگروه خودرو با حضور مسئولان ایران خودرو و سازمان حمایت در خصوص ابهامات در تفسیر مصوبه شورای رقابت جلسه‌ای برگزار شد. 

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت اظهار داشت: براین اساس مقرر شد که قیمت دنا پلاس براساس مصوبه شورای رقابت تعیین و اعمال شود. 

وی افزود: در حال حاضر با توجه به همکاری خوب ایران خودرو منتظر هستیم تا این خودروساز اطلاعیه اصلاح قیمت دنا پلاس را برای شفاف‌سازی برای مشتریان پس از بررسی فنی و اداری انجام دهد. 

دادجوی توکلی اظهار داشت: بنابراین قیمت دناپلاس نسبت به قیمت تعیین شده فعلی کمتر خواهد بود. 

گفتنی است موضوع اصلاح قیمت دنا پلاس بعد از دستورالعمل شورای رقابت از ایران خودرو نیز پیگیری شده است که این شرکت خودروساز اعلام کرده بزودی در اطلاعیه‌ای طی هفته جاری قیمت دنا پلاس اعلام خواهد شد. 

پایان پیام/ 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


  برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطخبرگزاری نیلگون نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرتان را بیان کنید

  کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پوسته خبرگزاری نیلگون محفوظ می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب تنها با درج لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.